Láska prochází žaludkem, krása střevy. Jak zažívání ovlivňuje kvalitu pleti?

10. června 2021

|

3 minuty

|
2374

Určitě jste již někdy slyšeli o střevní mikroflóře. Věděli jste ale, že přímo ovlivňuje kvalitu a stav vaší pleti? S těmito tipy se vaše střevní i kožní bakterie dostanou do stavu vyváženosti a kvalita vaší pleti se zlepší!

Jídelníček

Když jsou střevní mikroby v nerovnováze, spustí se váš imunitní systém a začne produkovat zánětlivé procesy, které mohou komunikovat s mikroflórou vaší pokožky. Pokud tuto nerovnováhu nebudete brát v potaz, mohou se na vaší pleti rozběhnout problémy jako ekzém, psoriáza, akné nebo předčasné stárnutí.

Dermacol tip

Trápí vás problematický typ pleti? Doplňte svůj jídelníček i péčí o pleť Acne Clear.

Pro zdravou střevní základnu bakterií je nutné zaměřit se především na váš jídelníček. Nejvýraznější efekt bude mít zařazení různých rostlinných potravin, které mají výborné antioxidační účinky nejen díky obsahu flavonoidů. Ty jsou totiž oblíbenou potravou střevních bakterií. Nespoléhejte ale jen na ovoce a zeleninu. Bohaté na živiny jsou i celozrnné potraviny jako quinoa či pohanka, ořechy, semena, luštěniny a bylinky.

Dermacol tip

Které další superpotraviny pomáhají udržovat vaši pleť v dobré kondici? Sepsali jsme pro vás v tomto článku!

Další výhodnou látkou pro naši mikroflóru jsou prebiotika, někdy označovaná také jako prebiotická vláknina. Ta také krmí střevní bakterie a zlepšuje tak zdraví pokožky. Najdete je opět v rostlinné stravě, především česneku, cibuli, fazolích nebo luštěninách. Existují ale i ve formě potravinových doplňků. Prebiotika se velmi rychle spletou s probiotiky, živými kulturami, jež pomáhají zlepšit funkci imunitního systému a trávení po nasazení antibiotické léčby. U těch nicméně přímý účinek na krásu pleti prokázán nebyl.

Před UV zářením nás chrání takzvaný lykopen, který je obsažen v rajčatech a vodním melounu. Ideální je jejich porci doplnit tuky, které zvyšují absorpci lykopenu naším tělem, například olivovým olejem nebo plnotučným řeckým jogurtem. Záněty kůže zase snižují omega-3 mastné kyseliny, jež nejlépe získáváme z ryb. Zařaďte je do jídelníčku alespoň dvakrát týdně.

Dermacol tip

Ochrana před UV zářením by měla patřit ke každodenním rituálům péče o pleť. Objevte naši sluneční kosmetiku pro tělo i pleť.

Cvičení

Jak lze cvičení propojit se střevní mikroflórou a kvalitou vaší pleti? Když se hýbete, vaše tělo vyplavuje dopamin a odbourává tak stres, který přímo ovlivňuje funkci vašich střev. Ideální formou je například jóga, která díky jemnému protahování vašeho středu těla působí na lepší prokrvení a prokysličení vašich zažívacích orgánů.

Dermacol tip

Vyzkoušejte také “4 cviky a přípravky pro pevnou postavu“, které hravě zvládnete z pohodlí svého domova!

Spánek

Velký vliv na vaše střeva má i samotný spánek. Ideální pro jejich obnovu je odpočívat alespoň 7 až 9 hodin denně. Pokud spíte méně, vaše mikroby se doslova vyčerpají. Zde nicméně platí oboustranná rovnice – kvalitním spánkem zlepšíte stav své mikroflóry a zvýšením kvality své mikroflóry stravou se vám bude lépe spát. A obojí dohromady pak vede ke zlepšení stavu vaší pleti!

Dermacol tip

Jak dále vylepšit váš spánek, aby vaše pleť jen zářila? Sepsali jsme pro vás v článku “Jak spánek ovlivňuje kvalitu naší pleti?“.

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.