Nepodceňujte slunce: 4 kroky pro zdravý bronz

23. května 2020

|

3 minuty

|
1609

Existuje vůbec něco jako zdravé opalování? Sluneční záření s sebou nese hrozbu v podobě UV paprsků, které pronikají do naší pokožky a zažehávají v ní řadu procesů, zdravých i nezdravých. Jak se bezpečně chránit i jinak, než se jen schovávat do stínu?

„Chránit pleť byste měli začít hned, jak vyjde jarní sluníčko.” – Pavlína Hofmanová, GelaVis HA

Opalováním vystavujete své kožní buňky, takzvané melanocyty, ultrafialovému (UV) záření. S jeho dopadem vzniká v kůži melanin – pigment, který zapříčiňuje ztmavnutí pokožky a chrání ji tak před spálením. Zároveň je signálem k tvorbě vitamínu D, který v těle potřebujeme pro absorpci vápníku a fosforu – důležitých minerálů pro naše kosti a zuby. Pokud je ale UV světla moc, proniká příliš hluboko a může způsobit nejen poškození kůže v podobě rakoviny zvané melanom, ale i očí. Nejohroženější skupinou jsou děti, mladí lidé, a především pak jedinci se světlým fototypem. S těmito čtyřmi kroky předejdete spálené pokožce a následnému vzniku nebezpečného poškození kůže.

Chraňte se účinně před slunečním zářením a získejte tak zdravý bronz!

1.  Opalovací krém vždy po ruce

Opalovací krémy s ochranným faktorem SPF pomáhají tlumit téměř veškeré dopady slunečního záření, proto by mělo být jejich použití nevyhnutelnou součástí našich letních i zimních radovánek. Pokud máte v plánu pouze pracovní schůzky nebo běžné procházky, postačí vám krém s SPF číslem vyšším než 15. SPF číslo vyjadřuje čas, o který můžete být na slunci déle, než kdybyste opalovací krém nepoužili. V tomto případě tedy můžete být na slunci až 15krát déle.

Dermacol tip

Pro tuto letní sezónu jsme pro vás vylepšili oblíbenou opalovací řadu SUN s celkem 16 produkty pro kompletní péči o vaši pokožku. Čeká vás nová svěží parfemace s akcenty ananasu, šeříku i exotického dřeva, voděodolná textura bez oktinoxátu a oxybenzonu, poškozujících podmořské prostředí, i účinné složení s regeneračními látkami jako panthenol, beta-karoten nebo bambucké máslo.

Vylepšili jsme pro vás řadu pro opalování SUN s celkem 16 produkty.

Pokud plánujete pobyt na slunci delší než 20 minut, měli byste sáhnout po ochraně s číslem SPF vyšším než 30. Pohybujete-li se navíc u vody, je nutné mazání voděodolným krémem opakovat zhruba po každých 40 minutách i po každém koupání. Stejnou ochranu použijte i při zimním pobytu v horách, kde je síla slunce podobná té u moře. Opalovací krém vždy naneste alespoň 20 minut před vystavením se slunci. Nebojte se však, že s jeho nanesením bude vaše opálení mizivé. I krém s SPF 50 propustí část paprsků, takže se vaše pleť postupně vybarví do bronzu – toho zdravého.

Dermacol tip

Vyzkoušejte vysoce ochranný tónovací fluid a voděodolné tělové mléko s SPF 50, které je vhodné i pro děti od 3 let.

2.  Letní denní doba a riziko spálení

Během dne se riziko vystavení UV záření liší. K měření jeho síly se využívá takzvaný UV index, který dosahuje své nejvyšší hodnoty v čase 12:00 – 14:00. Po tuto dobu bychom neměli svou pokožku zbytečně vystavovat slunečním paprskům. Pokud musíte, chraňte se krémem s SPF 50 po celém těle, využijte pokrývku hlavy a nezapomeňte ani na sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. 

Hodnoty UV indexu v závislosti na denní době průměrného letního dne a jednotlivá doporučení pro citlivou pleť.

Dermacol tip

Připravte svou pokožku k rovnoměrnému opálení naší horkou novinkou – jemným tělovým peelingem s obsahem kokosového oleje a Panthenolu a s povzbuzující vůní bílé broskve.

Připravte tělo pro perfektní opálení s jemným tělovým peelingem z řady SUN.

3.  Péče o spálenou pokožku

Pokud se přeci jen spálíte – což poznáte zarudlou pokožkou nebo štiplavým pocitem, ihned se snažte dostat z dosahu slunce. Následně vám pomůže zchlazení studenou sprchou nebo balzám s Aloe Vera. Účinný může být také kokosový olej. Nezapomeňte pít dostatek vody, abyste zabránili dehydrataci, a krýt spálené části těla před slunečním zářením, dokud se plně neuzdraví. Rozhodně na popálenou kůži nepokládejte led, vazelínu nebo náplasti. Jejich použití vaší kůži výrazně přitíží, stejně jako škrábání svědivé, poraněné kůže.

Dermacol tip

Ulevte své prosluněné pokožce hydratačním chladivým gelem po opalování s 10 % Panthenolu, který ji okamžitě zklidní a zvláční.

4.  Pravidelná kontrola

Prevence je nejlepší cestou ke zdraví. Proto každý měsíc zkontrolujte svou pokožku, zejména mateřská znaménka, jizvy nebo jiná riziková místa. Jednou za rok také doporučujeme navštívit dermatologa, jenž může poškození kůže odhalit v rané fázi.

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.