Typy vůní a kdy kterou použít

13. srpna 2020

|

2 minuty

|
2155

Vůně, kterou nosíte, vypráví váš příběh. Proto o parfému přemýšlejte jako o doplňku vaší momentální nálady – jinou totiž máte ráno a jinou večer. A nezapomínejte – vůně, emoce a paměť jsou vnitřně propojeny. Jak se tedy vyznat v široké škále vůni a vybrat pro sebe tu pravou?

Kolo vůní

Dermacol tip

S orientací ve světě vůní nám může pomoci takzvané kolo vůní. Přehledně zobrazuje čtyři základní tóny a jejich poddruhy.

Dřevité vůně

U dřevitých vůní nejde jen o dřevo samotné. V jejich přírodní vůni nalezneme i kůru, kořeny, mech, a dokonce hlínu či křoviny, které v přírodě dřevo obklopují. Z hlediska samotných stromů jde o vůni borovic, cedru či santalového dřeva

Nejčastěji se používají v pánských parfémech, v dámských se hodí pro večerní příležitosti nebo ve vedoucích pozicích, kde evokují dominanci. Nenechte se zmýlit, i přes svou silnou až maskulinní povahu navozují přátelskou atmosféru.

Dermacol tip

Vydejte se vstříc nespoutanému dobrodružství se svůdnou kombinací moderního koření s cedrovým a santalovým dřevem, kadidlem a povzbudivými citrusovými tóny parfémované vody Sandalwood & Mandarin. 

Květinové vůně

Snad nejpopulárnější jsou vůně květinové. Pravděpodobně to souvisí s naší přirozeností, vůni květin totiž milujeme již od počátku věků. Květinové aroma je spojeno s romantickými představami a typicky se tak objevuje především v dámských parfémech, nejčastěji v podobě jasmínu, levandule, lilie nebo růže. V pánských parfémech je to mnohdy květ pomeranče.

Tento vonný typ sedí klidným a romantickým povahám, které milují eleganci i organizovanost. Je nekompromisně ženský a laskavý a hodí se proto na denní nošení do práce nebo volný čas.

Dermacol tip

Nechte se omámit hypnotickými tóny parfémované vody s vůní růže, pivoňky, magnolie, jasmínu a fialky, elegantně zabalenými do svěžího mořského tónu s broskvovo-grapefruitovou kapkou.

Svěží vůně

Další kategorii zaujímají vůně svěží, spojené s jarem i létem a oblíbené ženami i muži. Jejich základ tvoří citrusy, ovocné tóny nebo bergamot, řadí se sem ale také všechny oceánské akcenty

Svěžest s sebou přináší pozitivní energii a oduševnělost. Parfémy z této skupiny proto budou skvěle fungovat s jakoukoliv sportovní aktivitou nebo jako osvěžení v horkých letních dnech.

Dermacol tip

Radostná atmosféra rozkvetlé letní zahrady, slunečné tóny mandarinek, pomerančových květů a medového pomela – to je parfémová voda Honey pomelo and neroli.

Orientální vůně

Orientální tóny získaly svůj název ještě v době, kdy se asijským zemím, z nichž byly parfémy dováženy, říkalo v anglosaském prostředí souhrnně orient. Jejich základem jsou výrazné exotické vůně bylin a koření jako hřebíček, vanilka, skořice, ale také například pepř. Jejich opojné tóny jsou pak často zjemňovány jantarovými nebo sladkými tóny

Omamná těžkost až svůdnost předurčuje tyto vůně k ideálnímu výběru pro večerní rande nebo příležitosti, kdy na sebe potřebujete upoutat pozornost.

Dermacol tip

Utečte dennímu stresu a ponořte se do přívalu pozitivní energie s vietnamskou bazalkou, holandským kmínem, indonéským muškátovým oříškem s egyptským jasmínem, francouzskou vanilkou a lilií s parfémovanou vodou Guatemala Cardamon & Basil.

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.