Okouzlení ginem

24. května 2023

|

2 minuty

|
4780

Ne, dnes se nebudeme zabývat pohádkou, kde vám gin z lahve splní tři přání, ale nápojem gin, který si získal za poslední roky neuvěřitelnou oblibu, a to hlavně u dam.

Odkud gin vlastně pochází?

Tak jako většina alkoholických nápojů, ani gin není výjimkou a vznikl původně jako lék. Jeho historie je spjatá s vynálezem destilace a následného přidávání jalovce, který pozitivně působí na játra, ledviny i žaludek. To vše věděli už mniši v 11. stolení, kteří tak získávali různé tinktury a věřili v jeho léčebné účinky. Zajímavým faktem je také to, že byť si lidé často spojí gin s obrázkem anglického gentlemana nebo rovnou strážcem Toweru Beefeaterem, původ ginu byl prvně zaznamenám v Holandsku. Původně se dokonce nejmenoval gin, ale genever a o jeho velkou slávu se zapříčinil král Vilém III. Oranžský v 17. století. Bohužel ale nedlouho poté dostal gin i neslavnou nálepku. Začalo se mu v Anglii říkat „Mother´s ruin“ jelikož se velmi rozšířil i mezi ženy a bohužel i děti. Nadměrná konzumace pak v Anglii vedla až k legislativním změnám a označením za pálenku z ovoce, jalovce a koření. Naštěstí po roce 1760 začala kvalita strmě stoupat a vítězila nad kvantitou a začaly vznikat značky, které si dodnes můžeme vychutnat v oblíbených míchaných nápojích. Přidávání citronu nebo limetky do ginu má svůj původ také velmi dávno a i zde byl prvotní důvod zdravotní. Bojovalo se tím proti kurdějím – nemoci z nedostatku vitamínu C. To má mimo jiné, na svědomí i vznik dobře známých nápojů Cuba libre nebo Mojito – koktejlů z rumu.

Co lze s ginem vytvořit?

Asi nejslavnější nápoj z ginu je však Gin Tonic – takzvané „gétéčko“. Tento nápoj má nekonečně nekonečně mnoho variant. Můžete totiž kombinovat z nepřeberného množství různých druhů ginu s obrovským množstvím nových a nových druhů toniců. Chutná ale fajn i s různými juice a limonádami. Možná i proto se stal gin&tonic velmi oblíbeným mezi barmany. Svou nespornou roli hraje i to, že přidáním bylinky nebo ovoce, drink i krásně vypadá a je velmi svěží. Ale pozor! GT si můžete užít i pokud neholdujete alkoholu, v současnosti již najdete v nabídce mnoha producentů i giny nealkoholické.

Gin Tonic

Pokud Vás gin zaujal, a nebo jste už dávno milovnicemi tohoto nápoje, tak nezapomeňte na největší ginovou událost roku, která se pomalu, ale jistě blíží. Poznamenejte si do svých kalendářů datum 17.6., ve vile Pellé v Praze nebo mrkněte na více detailů na web https://www.ginfest.cz/

Sledujte naše sociální sítě – budeme totiž soutěžit o lístky na akci a obalíčky tohoto kouzelného drinku.

Tak hlavně NA ZDRAVÍ!

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.