4 kroky pro velký jarní kosmetický úklid

8. května 2020

|

4 minuty

|
1610

Jaro je symbolem nových začátků a k těm neodmyslitelně patří úklid. Pokud se chystáte na revizi šatní skříně, pusťte se zároveň do vašich kosmetických skříněk, šuplíků i taštiček. S těmito čtyřmi kroky pro vás bude vybudování funkčního kosmetického koutku snadné!

Pravidla minimalistů

Úklidový minimalismus se v poslední době rozjel na plné obrátky, a tak se s heslem declutter nebo metodou KonMari, která spočívá ve vlastnění pouze omezeného počtu předmětů, které ve vás vyvolávají radost, setkala už většina z nás. Přiznejme si ale: kolikrát si na ně při úklidu vzpomeneme nebo jak moc se jimi opravdu řídíme? V tomto období má většina z nás trochu víc času, dejme jim proto tentokrát šanci!

Vytvořte si čistě minimalistickou trendy koupelnu!

Základem je se na reorganizaci vašich věcí vrhnout podle kategorií, nikoli podle místností. Vezměte tedy jakýkoli kousek kosmetiky, včetně krémů a balzámů z nočního stolku nebo zapomenutého dárku ve vaší přihrádce v obýváku, a dejte vše na jednu hromadu. Lépe uvidíte, kolik kosmetiky opravdu vlastníte, a nebude vám tolik líto se některé zbavit. Jak ale poznat, kterou ponechat a kterou dát pryč?

Krok 1. – Datum spotřeby

U tohoto kroku se zaměřte zejména na ty nejvíce zastrčené kousky, jež vlastníte třeba i roky. Etikety vám prozradí, jestli je jejich použití zdravé, nebo už mají po datu spotřeby. Pozor dejte také na ikonku otevřené nádoby s číselným údajem vyjadřujícím počet měsíců, po něž je možné přípravek po otevření bez obav používat.

Zaměřte se na údaje o minimálním datu spotřeby.

„Kosmetiku v žádném případě nepoužívejte, pokud změnila vůni, barvu nebo konzistenci. Výjimkou jsou produkty, u kterých na možnost oddělení složek nebo nutnost protřepání obsahu před použitím upozorňuje výrobce přímo na obalu,“ vysvětluje Tomáš Vida, vizážista značky Dermacol.

Krok 2. – Nechte rozhodnout srdce

Prvním krokem jste dali produktům sbohem především z rozumu. Teď ale nastává ta náročnější chvíle – musíte se rozhodnout na základě pocitů. Velkým pomocníkem může být varianta tří hromádek, které pojmenujte „CHCI“, „NEVÍM“ a „NECHCI“. Poté vezměte každý kosmetický kousek do ruky a zeptejte se sami sebe: „Přináší mi radost? Používám ho ráda? Je pro mě nepostradatelný?“

Díky seskupení veškeré kosmetiky zjistíte, kolik jí doopravdy vlastníte.

Pokud si odpovíte ANO, dejte daný kousek na hromádku „CHCI“. Pokud víte, že produkt už neupotřebíte, patří do kategorie „NECHCI“. U některých věcí si pochopitelně nebudete jistí. Přiřaďte jim krabici nebo poličku velkou podle toho, kolik výrobků do této kategorie zvolíte, a napište si k nim datum vašeho úklidu. Pokud některý produkt v průběhu roku z přihrádky „NEVÍM“ vytáhnete, nejspíš jej potřebujete, a tak poputuje do kosmetické „CHCI“ taštičky.

Dermacol tip

Vrhněte se na úklid kosmetiky poté, co tato pravidla aplikujete na svou šatní skříň. Utřídíte si tak lépe, které barvy opravdu využijete.

Krok 3. – Hygiena a uspořádání

Po rozdělení všech přípravků se zaměřte na hromádku s názvem „CHCI“. Než totiž její obsah vrátíte zpět na  stará i nová místa, zaměřte se na stav přípravků. Štětce a houbičky důkladně omyjte teplou vodou se šamponem a následně poprašte dezinfekčním roztokem, který může sloužit i jako rychlá alternativa například při cestování, klasický šampon ale nenahradí. Očistu je třeba dodržovat pravidelně – štětce i houbičky vyrobené ze syntetických materiálů myjte nejlépe každý den, ty z přírodních vláken alespoň jednou týdně.

„Štětiny štětce by během čištění pod tekoucí vodou měly směřovat dolů, aby se voda nedostala dovnitř. Nesušte je v žádném případě na radiátoru, ale nechte volně vyschnout při pokojové teplotě,” radí Tomáš Vida.

Dermacol tip

Vyzkoušejte naši novinku – čistící roztok na kosmetické štětce. Nastříkejte na štětce, otřete ubrouskem a nechte pár minut zaschnout.

Po přebrání produktů se vrhněte na jejich čistotu.

Tužkové produkty ořežte. Ujistěte se, že veškeré produkty, ke kterým máte víčko, jsou uzavřené. Čím více vzduchu se do nich dostane, tím spíš vám vyschnou nebo vytvoří vhodné prostředí pro množení bakterií. Dokonce i u očních stínů a rtěnek můžete ovlivnit jejich životnost:

„Vrchní vrstvu stínů stačí jemně odstranit suchým papírovým kapesníkem. Na krémové produkty a rtěnky můžete použít i čistý alkohol, ideálně aspoň 70% líh z lékárny. Můžete ho nanést na papírový kapesník, kterým očistíte povrch produktu, anebo nalít do lahvičky s rozprašovačem a jemně nastříkat na produkt. Krémovou rtěnku můžete dokonce ponořit na 30 sekund do lihu,“ radí Tomáš Vida.

Podle japonské spisovatelky Marie Kondo, která svou knihou Zázračný úklid – pořádek jednou provždy radí, jak být spokojený ve svém domově, je následně nejlepší uspořádat věci vertikálně. V kosmetice toto pravidlo platí dvojnásob – není jednodušší vidět všechny rtěnky z jejich vrchní strany, než se jimi při hledání správného odstínu dlouze prohrabovat? 

Důležitým pravidlem pro dlouhotrvající úklid je vertikální uspořádání věcí.

Krok 4. – Co s nechtěnými produkty?

Vyřazená kosmetika nemusí vždy skončit v koši. Tu s prošlým datem spotřeby nejspíš nic nezachrání, zbytek ale můžete zkusit poslat dál. Nabídněte ji v rodině nebo kamarádkám, popřípadě, pokud je ve velmi dobrém stavu, zkuste ji darovat potřebným. Teprve, až si budete opravdu jistí, že pro ni není další využití, zrecyklujte, co se dá, a ostatní vyhoďte.

Dermacol tip

Nejlepší na úklidu je, že máte spoustu prostoru pro nové věci, které jste si již dlouho přála. Dejte nám vědět do komentářů, jestli vám tyto čtyři kroky v úklidu pomohly a čím novým jste si udělala radost 🙂

Zamyslete se nad vyřazenými produkty – neudělaly by ještě radost někomu jinému?

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.