Veganská kosmetika – co byste o ní měli vědět?

30. října 2020

Nejspíše jste již slyšeli o veganství ve stravování. Věděli jste ale, že veganská může být i kosmetika? V čem je lepší nebo horší než produkty se živočišnou složkou a jak ji v obchodě rozeznáte? Vzali jsme si tento velký kosmetický boom pod lupu a shrnuli pro vás ty nejdůležitější informace!

Co spadá pod veganskou kosmetiku?

Kosmetika s označením „Vegan“, „Vegan-Friendly“ a „100 % Vegan“ je definována jako kosmetické výrobky, které neobsahují živočišné přísady, vedlejší produkty živočišného původu ani jiné přísady živočišného původu, včetně včelího vosku a medu. Do této kategorie však nepatří kosmetika označená pojmy „Cruelty-free“, „Přírodní“ a „Organická“. Neznamená tak, že veganská kosmetika nemůže být testována na zvířatech nebo být vyrobena pouze z přírodních či organických materiálů. V České republice je nicméně na zvířatech zakázáno testovat, Dermacol produkty jsou tedy vždy “Cruelty-free”.

Pokud tedy chcete produkt, který se s živočišnou říší nikdy nesetkal, musíte si zkombinovat obě označení – „Vegan“ i „Cruelty-free“. Rozdíl mezi přírodními a organickými produkty je pak také značný – přírodní make-up má stále minimální stopy jiných syntetických látek, zatímco organická kosmetika jde o krok dále a obsahuje pouze takové přírodní složky, které nejsou ošetřeny pesticidy a neobsahují chemicky vylepšená hnojiva.

Dermacol tip:

Vyzkoušejte voňavou, chutnou a plně veganskou řadu Eat me.

Jaké živočišné přísady se v neveganské kosmetice vyskytují?

Výrobky s podílem živočišné složky obsahují například:

Lanolin

Lanolin se obvykle nachází v balzámech na rty a rtěnkách. Toto změkčovadlo pochází z ovčí vlny a ve veganské kosmetice se nahrazuje syntetickým včelím voskem nebo směsí rostlinných vosků a olejů.

Karmín

Označovaný také jako E120 nebo C.I. 75470, je červené barvivo, které se často používá na tvářenky, rtěnky i laky na nehty a získává se z hmyzu. Jeho „Vegan-Friendly“ variantou jsou syntetická barviva.

Lůj

Lůj se do kosmetiky přidává jako změkčovadlo a nachází se v živočišném tuku. Najdete jej v tekutém i tuhém mýdle, laku na nehty nebo pleťových krémech.

Dermacol tip:

Veganský lesk na rty Crystal Crush vydrží až 8 hodin bez pocitu vysušených rtů a je navíc bez parabenů!

Mezi další patří neveganské přísady patří: keratin, kolagen, elastin, živočišný glycerin, perly, hedvábí, mléčné deriváty nebo třeba hlemýžďový sliz.

Certifikace veganských produktů

V současné době existují 4 certifikace třetích stran pro veganské kosmetické výrobky a značky – Vegan Action, Vegan Society, PETA a The Vegetarian Society, které udávají standardy veganské kosmetiky, certifikace nicméně není povinná. Každý výrobce si pak může vytvořit své vlastní logo nebo použít logo, které získal certifikací.

Jak poznat veganský výrobek?

Hledejte na výrobku označení zmíněná výše – „Vegan“, „Vegan-Friendly“ nebo „100 % Vegan“. Dále si přečtěte seznam přísad a vyhněte se kterýmkoli z živočišných ingrediencí.

Dermacol tip:

Nejste si jistí některou složkou zmíněnou na obalu výrobku? Vložte její název na adresu doublecheckvegan.com, která disponuje ucelenou databází jednotlivých ingrediencí.

Poslední možností je podívat se na časté dotazy na webu vybrané značky nebo se informovat přímo u společnosti.

Má veganská kosmetika oproti té se živočišnými přísadami výhody/nevýhody?

Veganská kosmetika nemá žádné nevýhody oproti neveganské, nesetkáte se tedy ani s kratší životností produktů, ani se slabší účinností produktů či speciálními podmínkami pro skladování.

Dermacol tip:

Veganská novinka mezi řasenkami – Don’t be jealous, vytvoří skandální objem díky zatočené spirále vláken, která zanechá jednotlivé řasy oddělené a bez slepení!

• Lucie Polívková

Pokud má někdo problém např. se včelími produkty, jistě je veganské složení ideální volbou. Ovšem, že ani tyhle výrobky se nevyhnou testování na zvířatech (at už kdekoli, kýmkoli) to je smutné.

• Prokousala jsem se kraťoučkým článkem a jsem mírně „zděšena“! Slibuju – opravdu slibuju, že začnu číst konečně VŠECHNY etikety 😮

• Lukáš Adamec

Určite by sme mali vedieť že vegánska kozmetika neobsahuje živočíšne zložky ako aj včelí vosk a med, je veľmi zaujímavé že sa môže takýto druh kozmetiky testovať na zvieratách ale vo veľa štátoch je takýto druh testovania zakázaný. Som veľmi rád že som sa dozvedel niečo nové pretože vegánsku kozmetiku používam a veľmi mi vyhovuje, napríklad podkladová báza coco splash od dermacol je teraz moja najobľúbenejšia, kedysi to bola satin base a teraz je to coco splash, coco splash je trošku lepšia ale obidve zbožňujem.

• Barbora Víchová

Úžasný článek, který mě bavil hned od začátku. Jsem atopik takže se moc těším až vegan kosmetiku vyzkouším.

• Barbora Páterková

Tak to som nevedela že ak chcem produkt, ktorý nemá nič spoločné so živočíchmi musí mať znacku„Vegan“
    a aj „Cruelty-free“. A doteraz som si myslela že vegánska kozmetika je slabšia ako klasická kozmetika

• Mirka Kramárová

To, že keď je kozmetika označovaná ako vegánska automaticky neznamená, že nie je testovaná na zvieratách 🙈 Postup, ktorý sa vylučuje s myšlienkou veganstva

• Jednoznačne by som túto kozmetiku už mala skúsiť! 🙈 Nevedela som o toľkých skvelých veciach. Nielen, že je prírodná, je aj šetrná k zvieratám a najmä k pokožke. ❤️ Milujem novinky, od dermacolu snáď všetky výrobky, ale vegan produkty by nemali chýbať každej pleti a mali by jej dopriať luxus, pokoj a oddych. 🙏🏼❤️

• Veganství není jen o stravování, je to styl života. Veganská kosmetika je certifikovaná kosmetika, která zaručuje, že produkty a všechny jejich složky jsou čistě rostlinného původu. Produkty nesmí obsahovat žádné živočišné složky jako např. lanolin, med, kozí mléko apod.

• Markéta Špásová

Nejzajímavější informace je skutečnost, že veganská kosmetika může být testována na zvířatech. To je přeci šílené a zcela to podle mě popírá význam vzniku veganské kosmetiky. Budu si na to teď muset dávat větší pozor.