Na co jít během léta do kina? Máme pro vás tři tipy na československé filmové novinky!

16. července 2020

|

4 minuty

|
1643

MEKY

Film, který míří do kin již 9. 7. je dokument o životě známého slovenského Zlatého slavíka Mira Žbirky, často přezdívaného jako Meky.

Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road.

Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Co prožil muž, jenž napsal písně Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí, Múr našich lások, 22 dní, Nespalme to krásné v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Leň s ňou, Možno sa ti zdá?

Energický filmový portrét Meky představuje populárního zpěváka z bezprostředně blízkého pohledu, zcela otevřeně a upřímně. Film plný nečekaných souvislostí i humoru natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva.

V minulých letech sklidil obrovský úspěch například dokument o Freddiem Mercurym nebo Eltonu Johnovi. Proč se nepodívat zblízka i na Mekyho, jehož písničky zná v Čechách i na Slovensku opravdu každý?

HAVEL

U tohoto filmu také název napovídá o tom, kdo bude mít „hlavní roli“. Nejde tak úplně o dokument, spíše o životopisné drama, na které byste měli po 20. 7. vyrazit do kina.

Hvězdné obsazení pak předestírá vysokou úroveň tohoto snímku – nechybí Viktor Dvořák, Anna Geislerová, Martin Hofmann, Barbora Seidlová, Stanislav Majer, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban a další.

A o čem film kromě života bývalého prezidenta Československa a České republiky bude?

Celovečerní film Havel přináší příběh jedné z nejvýraznějších osob naší historie Václava Havla z časů disentu, kdy ještě nebyl slavnou osobností.

Portrét státníka nečekejte,“ slibuje režisér Slávek Horák.

Film se soustředí na Havlův bouřlivý osobní život, kterému dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou.

Film Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho.

K2 vlastní cestou

Klára Kolouchová. První Češka, která pokořila K2. Ne, nepokořila – toto slovní spojení totiž ona nemá ráda – více se dozvíte 1. 8. v podcastu s touto zajímavou a silnou ženou.

A kdyby se vám její příběh líbil, určitě vyrazte do kina na dokument Jany Počtové, která se snažila přiblížit momenty i emoce doprovázející Kláru při jejím třetím pokusu o výstup na vrchol jedné z nejtěžších hor světa – K2.

Překonávání vlastních limitů a hluboká cesta do nitra hlavní hrdinky jsou pro „K2 vlastní cestou“ stejně důležité jako samotný výstup a zdolání hory.

K2 pro mě byla jen jakousi metaforou Klářina vnitřního cíle. Film je o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním,” přibližuje režisérka Jana Počtová.

Hlavní hrdinka a režisérka spolu po dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Film obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu.

Z výšky 8 300 m n. m. jsme museli během čtyřiadvaceti hodin sestoupit zpět do základního tábora. Následovala velká porada, jestli se pustit do druhého pokusu, nebo to zabalit. Debata byla hodně kontroverzní – spousta pro a proti. Ostatní týmy to více méně vzdaly. Rozhodli jsme se pro druhý – poslední pokus,“ popisuje Klára Kolouchová zásadní a těžké momenty své výpravy.

Byl to pro ni pravděpodobně poslední pokus o K2. Na úpatí hory stála totiž již potřetí. První expedice musela ustoupit lavinám, při druhém návratu do Pákistánu ji při výstupu zradilo zdraví.

Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži?

A hlavně – jak vypadal ten třetí pokus? Na to se skočte mrknout do kin od 30. 7.

PS: Dermacol má rád silné ženy a osobnosti. A Klára má zase ráda kvalitní kosmetiku. Tohle spojení bude mít ještě pokračování, těšíme se, až vám jej odhalíme!

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.