Make-up pod respirátorem chrání pleť, shodují se odborníci

6. května 2020

|

4 minuty

|
3997

Nošení ochranného respirátoru a roušek se v posledních měsících stalo nutnou součástí našeho života a zásadně tím ovlivnilo léta používané návyky. Výraznou změnu pocítily i ženy a slečny zvyklé na každodenní líčení. A i když by se na první pohled mohlo zdát, že make-upy a rtěnky se vrátí „na scénu“, až když nám bude dovoleno odložit respirátor, opak je pravdou. Oblíbení spojenci ženské krásy už dnes mají zelenou i od lékařů-odborníků, kteří se jednohlasně shodují. V časech, kdy respirátorem chráníme sebe i ostatní, může vhodný make-up pod ní zachránit naši kůži. A to doslova.

„Dekorativní kosmetika je klíčem k dobrému pocitu sama se sebou,“ říká Věra Komárová, majitelka české kosmetické značky Dermacol, a pokračuje: „Dostáváme v těchto dnech velké množství dotazů od zákaznic, které se ptají, zda svůj oblíbený make-up a rtěnku mohou používat, i když nosí respirátor. Já sama se líčím neustále, make-upem odolným vůči otěru a dlouhotrvající rtěnkou.“

Její postup schvalují i dermatologové, jejichž ambulance se v posledních dnech častěji zaplňují pacienty a pacientkami s různými projevy dermatitidy nebo akné.

„Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, a to i v době nošení respirátorů, dokonce právě o to více. Pokud totiž nosíte respirátor delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. Nejvíce postiženými bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí,“ vysvětluje MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce, která sama z vlastní zkušenosti doporučuje dlouhotrvající make-up i rtěnku jako ochranu pleti a rtů.

Respektovaná odbornice, působící také jako předsedkyně České akademie dermatovenerologie, schvaluje i co nejčastější „přestávky“ v nošení respirátoru během dne.

„Ideální je omezit nošení respirátoru na dobu, kdy jsme v blízkém kontaktu s dalšími lidmi. Všimla jsem si také, že některé ženy se ‚pod respirátor‘ nelíčí, i proto si ji možná často zbytečně nechávají na tváři,“ říká lékařka.

„Když respirátor dobře sedí, dochází pod tímto krytím k mírnému pocení až zapaření pokožky. To může znamenat problém pro pleť s atopickými sklony či seboroickou dermatitidou. Lidem s citlivější pokožkou bych pak doporučila krémy, které urychlují hojení. Může jít například o krémy, jež se používají u miminek na ošetření kůže pod plenkami,“ říká další dermatoložka, MUDr. Andrea Vocilková. Podle jejích slov nelze proti použití make-upu pod respirátorem nic namítat: „Na bezproblémové pleti působí make-up jako určitá ochrana.“

Respirátor jako výmluva či důvod pro „no make-up“ tak ani podle lékařů neobstojí. Běžné líčení, tedy podkladový hydratační krém, make-up a rtěnku naopak schvalují. Jedním dechem ale dodávají, že péči o pleť bychom v tomto období měli věnovat zvýšenou pozornost všichni bez ohledu na to, zda je bezproblémová, nebo se potýkáme s výše zmíněnými diagnózami.

„Součástí líčení musí být – stejně jako jindy – i důkladné čištění pleti a její hydratace. Suché kůži je třeba dodat hydratace více, aknózní pleti zase prospějí lehčí krémy s větším obsahem vody a menším obsahem tuku. Navíc ani pod respirátorem nelze zapomínat na fotoprotekci – optimální je trvale používat denní hydratační krémy i make-up s UV ochranou,“ dodává MUDr. Jana Hercogová.

Dermacol tip

Naličte se pod respirátor i mimo něj. Protože bude pravděpodobně naší povinnou „výbavou“ ještě nějakou dobu, namísto pocitu omezení je dobré ji vnímat jako součást naší vizáže.

„Když tomu přizpůsobíte výběr kosmetických produktů a styl líčení, ve finále možná budete překvapená, kolik prostoru na kreativitu vlastně takovéto omezení poskytuje,“ radí vizážistka Dermacol Silvie Siegr.

Důležité je přitom myslet na dvě zásady. První je kvalita a trvanlivost kosmetiky, kterou používáme na pleť chráněnou respirátorem.

„Po důkladném očištění, tonizaci a hydrataci pleti doporučuji nanést hydratační bázi pod make-up, která zabrání jeho usazování v pórech a vráskách. Velmi vhodná je napřílad podkladová báze Coco Splash s kokosovou vodou a vitamínem B3, která je bez obsahu silikonů. Na ni aplikuji dlouhotrvající make-up. Mým favoritem je v tomto období dotekuodolný makup Dermacol Longwear Cover, který má všechny předpoklady pro to, aby vydržel i pod respirátorem. Již ve velmi jemné vrstvě vytvoří na pleti vysoko krycí kompaktní efekt a je hypoalergenní, bez obsahu parfémů, konzervantů, minerálních olejů či parabenů. A co je nejdůležitější, je odolný proti dotyku, voděodolný a s obsahem SPF15, prostě ideální kombinace právě na tyto dny,“ říká vizážistka.

Pod respirátorem zůstávají většinu dne schované i rty, ale přesto není třeba si odpírat rtěnku, která krásně rozzáří rty vždy, když si respirátor sundáte.

„Já nejen v tomto období doporučuji dvoufázovou dlouhotrvající barvu Dermacol 16H Lip Colour, která vydrží na rtech celých 16 hodin bez pocitu vysušení díky hydratačnímu balzámu. V nabídce máme nyní nové letní odstíny v zářivých pastelových barvách,“ přidává svůj tip Silvie Siegr.

Druhou zásadou líčení k respirátoru je důraz na oči a obočí, které právě v kombinaci se zakrytou dolní částí tváře ještě více vyniknou a přitáhnou obdivné pohledy.

„Doporučuji soustředit se při líčení na oči více než kdykoliv předtím. Nebojte se experimentovat s barvami očních stínů a linkami. Když je respirátor bílý nebo černý, kreativitě se meze nekladou. Moje dvě oblíbené paletky jsou Drama a Romance, jež volím podle toho, jestli chci vypadat jako femme fatale, nebo dosáhnout něžného jemného looku. Zároveň obsahují paletu odstínů, které lze výborně kombinovat,“ říká Silvie.

A na závěr ještě jedna dobrá rada od profesionálky:

„Protože respirátor přitahuje pozornost na horní třetinu tváře, dokonalý musí být i tvar vašeho obočí, které doslova ‚rámuje‘ váš pohled. Chybějící chloupky doplňte tužkou nebo práškovým pudrem a zafixujte voděodolnou řasenkou na obočí. A nezapomínejte, i když většinu dne možná strávíte v bezpečné vzdálenosti od kolegů a s respirátorem na tváři, to vše děláte v první řadě pro svůj dobrý pocit. A ten se při pohledu do zrcadla určitě dostaví :).“

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.