Jak správně pečovat o pokožku v letních měsících?

22. července 2022

|

3 minuty

|
4303

Potřeby naší pleti se mění jako počasí. Doslova. Oblíbený make-up, krém či tělové mléko, které „fungovaly“ v zimě, najednou v letních měsících nevyhovují. Není na tom nic zlého ani zvláštního, prostě odložte zimní výbavu zpátky do skříňky a vytáhněte letní „zbraně“.  Prozradíme, co by vám rozhodně nemělo chybět a na co si dát pozor.

Bez SPF ani krok

Kvalitní pleťový krém toho dokáže hodně – hydratuje, omlazuje, zpevňuje. V létě by ale měl v první řadě chránit, a to především před negativními účinky slunečního záření. Faktem sice je, že sluníčko všichni milujeme a potřebujeme, ale o další vrásky, pigmentové skvrny a nedej bože nějakou fatálnější zdravotní újmu na kůži opravdu nikdo nestojí. Tak jak si do výbavy na dovolenou k moři bez váhání přibalíte i opalovací mléko, potřebu každodenní sluneční ochrany si během léta zautomatizujte i doma. Protože upřímně – bez ohledu na to, zda vás spálí na francouzské riviéře, nebo cestou z práce – vaše pleť vám to spočítá stejně. Řešení je přitom více a určitě je dokážete přizpůsobit svým potřebám. Pokud například máte smíšenou až mastnější pleť, použijte ráno po vyčištění pleťový krém s ochranným faktorem SPF, který pleť nejen chrání, ale i hydratuje.

Jestliže je vaše pleť sušší a nechcete se vzdát svého oblíbeného krému – například s kolagenem nebo kyselinou hyaluronovou – aplikujte ho jako první a až následně naneste krém s SPF. Dámy, které se líčí, mohou následně pokračovat make-upem, který by měl být v létě lehčí. A když si to budete chtít celé maximálně zjednodušit, použijte jen tónovací fluid s vysokým SPF. V jediném kroku ošetří pleť, sjednotí její barevný tón, a ještě jí také poskytne dlouhotrvající ochranu. A na závěr ještě jeden důležitý tip – SPF je výborný pleťový bodyguard, ale do postele nepatří ☺️. Pleť v noci zbytečně zatěžuje, proto si ji před spaním důkladně odličte a očistěte.

Všechno na svém místě

Horké letní počasí klade také celkem jiné nároky na složení kosmetiky – včetně té dekorativní. „Drama“ s rozmazanými řasami či „roztečeným“ make-upem si zažila snad každá žena. Ty, které se poučily z vlastních (nebo cizích) chyb, se proto v létě drží pravidla – co není voděodolné,  nepatří do kosmetické taštičky ani do kufru. Produkty s označením waterproof obsahují oproti běžné kosmetice i různé voděodolné složky, jako jsou silikon, minerální oleje (ty, které najdete ve složení výrobků vyráběných v EU, musejí splňovat nejvyšší standardy kvality, čistoty a bezpečnosti), vosky či roztok živice.

Díky nim potom waterproof produkty jako make-upy či řasenky drží na svém místě a nerozmazávají se ani po přímém vystavení vodě a vysoké vlhkosti. My jen připomínáme, že v této souvislosti nestačí myslet jen na chladivý bazén či vlnící se mořskou hladinu. Mnohem častěji jsou to totiž každodenně se opakující „chvíle“ mimo klimatizované prostory, kdy nás doslova oblévá pot. Odolnost vůči vodě je však zvlášť důležitá při výběru přípravků s SPF – jen tak budete mít jistotu, že se jejich účinnost zbytečně nesníží. Především po koupání ale nezapomínejte na jejich opakovanou aplikaci několikrát denně.

Hydratovat, hydratovat, hydratovat!

Třetí – ale rozhodně ne „třetiřadé“ – pravidlo letní kosmetické péče je hydratace. Opakuje se tak často, že většina z nás ho už ani nevnímá, ale přitom právě v létě jde při nedostatku vody doslova o kůži. Hydratační složky, jako jsou kyselina hyaluronová, ceramidy, glycerin nebo skvalen – by proto měl obsahovat každý kosmetický produkt, který použijete. Dobrá zpráva je, že v tomto směru nemusejí dělat kompromisy ani vyznavači filozofie sustainability, jinými slovy trvale udržitelného životního stylu.

Například zmíněný skvalen, který se přirozeně nachází v pokožce, se pro kosmetické účely získává z udržitelných rostlinných zdrojů. Podobně je to s kosmetikou s označením VEGAN, jež je garancí, že výrobek neobsahuje žádné složky živočišného původu (včetně včelího vosku, medu, mateřské kašičky či mléka). Přírodní složky si získávají v kosmetických produktech stále větší podíl a mohou být skvělou alternativou klasických ingrediencí zejména pro lidi s citlivější pletí. Nejčastěji je obsahují pleťové a tělové krémy, mléka či oleje, ale výjimkou nejsou ani make-upy, BB krémy, řasenky, oční stíny, rtěnky či tvářenky, ve kterých tvoří složky naturálního původu více než 80 % složení.

Takže milé dámy (i pánové), léto je tu a s ním i jeho pravidla. Respektujte je a odměnou vám bude krásná a zdravá pleť. A pokud jste ještě nestihli „refreshnout“ svoji kosmetickou výbavu, máte jedinečnou příležitost využít při tom naše velké letní slevy!

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.