Jak správně pečovat o pleť pod respirátorem?

24. února 2021

|

3 minuty

|
3194

Dlouhodobé nošení respirátorů a roušek může způsobit akné, vyrážky nebo jiné podráždění, a to rozhodně není něco, o co kdokoliv z nás stojí. Jak se účinně chránit proti nežádoucím efektům této povinné ochrany před novým typem koronaviru?

Čistit, čistit, čistit

Pečlivé čištění je základem správné pleťové péče, při nošení respirátoru to platí trojnásob. Zaměřte se nicméně na použití jemnějších čisticích prostředků jako jsou micelární vody a oleje pro citlivou pleť spíše než agresivnějších produktů. Omezte také používání peelingů a hloubkových masek, jež by vaši pleť mohly lehce podráždit a v kombinaci s respirátorem přivodit zarudnutí nebo zvýšenou suchost pokožky. Pokud to vaše situace dovoluje, čistěte pleť i v průběhu dne – nejen ráno a večer.

Dermacol tip

Perfektní volbou pro šetrnou péči jsou čisticí produkty z řady Sensitive bez parfemace a alkoholu, jež vaši pleť nedráždí a nevysušují. Navíc zvládnou i voděodolné líčení.

Make-up ochraně pleti napomáhá

Nebojte se použít make-up pod respirátorem. Hraje totiž důležitou roli při ochraně pleti. Oblíbení spojenci ženské krásy mají zelenou i od lékařů-odborníků, kteří se jednohlasně shodují. V časech, kdy respirátorem chráníme sebe i ostatní, může vhodný make-up pod ní zachránit naši kůži. A to doslova.

Dermacol tip

Nošení respirátoru má také skvělou výhodu pro vaše oči – dejte jim příležitost vyniknout! Inspirujte se v článku Zaostřeno na oči: Jak se nalíčit k respirátoru.

„Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, a to i v době nošení respirátorů, dokonce právě o to více. Pokud totiž nosíte respirátor delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. Nejvíce postiženými bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí,“ vysvětluje MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce, která sama z vlastní zkušenosti doporučuje dlouhotrvající make-up i rtěnku jako ochranu pleti a rtů.

Dermacol tip

Přesvědčte se o blahých účincích make-upu na pleť při nošení respirátoru v článku „Make-up pod respirátorem chrání pleť, shodují se odborníci„.

Jemná hydratace

Vzhledem k tomu, že pod respirátorem vzniká vlhko a teplo vytvářející ideální podmínky pro hromadění mastnoty a potu na vaší pleti, by i zvolená hydratace měla být jemnější. Vyhněte se proto hustým, těžkým krémům a sáhněte raději po lehkých emulzích s uklidňujícími přísadami jako je například kyselina hyaluronová nebo aloe vera. Po jejich aplikaci vyčkejte nejméně pět minut před samotným nasazením respirátoru, aby se hydratační krém dostatečně vsáknul do pokožky.

Dermacol tip

Hydratační pleťový krém pro denní i noční péči Aqua Beauty s komplexem AQUAXYL™ a KYSELINU HYALURONOVOU optimalizuje obsah vody v pokožce a zabraňuje jejímu vysoušení.

Aktivně bojujte proti vzniku akné

Důležitým aspektem při vyvarování se vzniku akné je pravidelné měnění respirátorů. Pokud jej nemáte možnost pravidelně měnit, je možné jej nouzově sterilizovat. Pro účinnou každodenní sterilizaci použijte vysokoprocentní alkohol, nejlépe isopropanol nebo jiný roztok s alespoň 65 % alkoholu. Respirátor v něm nechejte odmočit minimálně po dobu 30 minut. Roztok pak můžete ponechat pro opakovanou dezinfekci v uzavřené nádobě, která zamezí odparu, například v misce zakryté alobalem nebo potravinářskou fólií. 

Jakákoliv dezinfekce respirátory více či méně znehodnocuje. Pokud nemáte jinou možnost, počítejte s tím, že vaše ochrana bude po čase totožná té u bavlněných roušek.

Dermacol tip

Jak na čištění roušek, ústenek a respirátorů jsme pro vás sepsali v článku „3 hygienické tipy pro boj s viry„.

Nápomocný může být i krém, který aktivně bojuje proti akné, redukuje tvorbu mazu a dobře se vstřebává.

Dermacol tip

Acneclear Pore Minimizer je gel-krém s lehkou texturou, jež pleť nezatěžuje a dobře se vstřebává. Účinně redukuje tvorbu kožního mazu a zlepšuje vzhled problematické pleti díky obsahu Vitaminu E, B3, Allantoinu, Panthenolu a BIO arganového oleje. 

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.