Jak pečovat o svou pleť vzhledem k vašemu věku?

19. října 2020

|

4 minuty

|
2620

V různých obdobích života prahne naše pokožka po jiné péči. A tak jako všude i zde platí, že prevence je zaručeným úspěchem a tou nejlepší ochranou před stárnutím naší pleti. Na co se v každém věkovém období zaměřit, aby naše pleť jen zářila?

Když je vám 20+

Ve věku pohybujícím se kolem 20 až 30 let je důležitá prevence a ochrana. V tomto životním období je naše pleť pevná a plná kolagenu, zároveň je to ale věk, kdy dochází k největšímu poškození pleti škodlivým UV zářením – především kvůli nedostatečné ochraně opalovacím krémem. V tomto věkovém rozpětí je také největší pravděpodobnost výskytu hormonálního akné.

Sluneční záření

Jak je dokázáno, sluneční záření je příčinou stárnutí číslo jedna. Přitom ochrana před tímto typem poškození pleti je velmi jednoduchá. Důležité je se chránit každý den – i když je zamračeno, jste v uzavřené místnosti, a dokonce i v zimních měsících. Nezapomínejte ani na svůj dekolt a ruce.

Dermacol tip

Jak se účinně chránit před slunečními paprsky a udržet svou pleť v bezpečí? To jsme pro vás sepsali v článku Nepodceňujte slunce: 4 kroky pro zdravý bronz.

Akné

Jedním z nejdůležitějších kroků péče o pleť je správné večerní odlíčení a pravidelný peeling. Tyto aktivity byste neměli podceňovat ani tehdy, pokud na akné netrpíte. Ať už vás však trápí černé tečky nebo zánětlivá forma pupínků, zaměřte se na produkty specializované přímo na boj proti ucpaným pórům a dejte si záležet na výběru správného make-upu.

Akné můžete eliminovat také dostatečným spánkem (alespoň 7 hodin denně) a vhodným výběrem jídla – soustřeďte se na potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (losos), vitamínu E (ořechy) a zinku (slunečnicová semínka, krevety). A hlavně, vzniklé pupínky rozhodně nemačkejte!

Kolagen

Kolagen je protein, který tvoří 75-80 % naší pokožky. Za jeho ztrátu v průběhu let může zejména UV záření a nezdravý životní styl. Proto je důležité jej především v tomto věku zařadit ke své pravidelné péči – ať již v podobě krémů nebo pilulek. Věřte nám, účinky objevíte již po velmi krátké chvíli používání!

Dermacol tip

Předejděte stárnutí své pleti s balíčkem GS Collagen Plus 2020 s intenzivním denním, nočním krémem a sérem.

Když je vám 40+

Po čtyřicítce je naše pleť křehčí a vysušenější a mohou se začít objevovat pigmentové skvrny. Vrásek výrazně přibývá – zejména kolem rtů a očí. Vše ale není ztraceno! Důležité je zaměřit se na obnovu buněk a lifting neboli omlazení obličeje.

Vitamín A, E a C

Nejen uvnitř těla, ale i na jeho povrchu jsou vitamíny důležité pro buněčnou obnovu.

Vitamín A obsahuje retinoidy – sloučeniny známé pro svou schopnost minimalizace jemných vrásek a boje proti známkám poškození UV zářením, jako jsou právě pigmentové skvrny. V jídle se vyskytuje především ve sladkých bramborách, mrkvi a melounu.

Vitamín E brání a čistí pokožku proti volným radikálům, což se projevuje ve snížení jejího zarudnutí, zlepšuje stav jizev a zatahuje póry. Blahodárné účinky při vnitřním použití má rovněž na činnost srdce a mozku, zároveň je to silný antioxidant.

Vitamín C je pomyslným králem mezi vitamíny, neboť má všechny účinky těch předchozích. Je přímo nabitý antioxidanty, přirozeně zlepšuje vzhled pleti, bojuje proti stárnutí, účinkům UV záření i pigmentovým skvrnám. Navíc neutralizuje volné radikály a pomáhá udržet pokožku plně hydratovanou, čímž zlepšuje její pružnost. To však není vše! Má i protizánětlivé účinky – pomůže vám tak s vyrážkami nebo akné.

Dermacol tip

Dodejte pleti potřebnou výživu s noční hloubkovou péčí Queen Night Cream s vitamínem E a výtažky z mořských řas.

Lifting

Pro napnutí obličejových svalů, pokud tedy neuvažujeme o plastické operaci nebo ošetření laserem, pomáhá obličejová gymnastika či masáže. Díky mikrocirkulaci zvládnou s vaší pletí opravdové zázraky.

Vyzkoušejte například masáž pro zpevnění pleti v zóně vašeho úsměvu. Položte obě ruce ke stranám úst a přitahujte tváře zpět k uším, vaše rty ponechte sevřené. Pro co nejlepší výsledek si dejte 10 opakování, a to ideálně 2-3x týdně.

Když je vám 60+

Ve věku nad 60 let se už nepotkáváme jen se skvrnami a vráskami ze sluníčka, protože značný vliv na stav naší pleti začínají mít hormonální výkyvy pro toto období typické. Pokles hladiny hormonu estrogen ve spojitosti s menopauzou zapříčiňuje prohloubení vrásek a tvorbu nových v mnohem větší míře, než se dělo dosud. Podle studie z roku 2019, jež se objevila v časopise International Journal of Women’s Dermatology, může v důsledku nedostatku estrogenu dojít během prvních několika let po menopauze ke ztrátě až 30 % kolagenu z pokožky.

Kyselina Hyaluronová

Kyselina hyaluronová na sebe váže kolagen a elastin a přispívá tak k navrácení pružnosti vaší pleti. Navíc je schopna na sebe vázat vodu, čímž vaši pleť hloubkově hydratuje a zpevňuje. Čím vším může kyselina hyaluronová pomoci vaší pleti? Sepsali jsme pro vás v článku: Kyselina hyaluronová – proč je dobré ji používat?

Dermacol tip

Vánoce se již nevyhnutelně blíží – obdarujte sebe nebo své blízké dárkovým balíčkem Gold Elixir 2020 pro velmi zralou pleť s výtažkem z kaviáru, který obnovuje a regeneruje buněčnou strukturu pleti a zpomaluje proces stárnutí.

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.