7 tipů pro bezpečný pobyt na slunci po celý rok

12. srpna 2024

|

4 minuty

|
5771

Pobyt na slunci může mít pozitivní vliv na naši náladu a dodává tělu potřebný vitamin D. Avšak nadměrné vystavování se slunečnímu záření bez dostatečné ochrany může vést k poškození kůže, předčasnému stárnutí a zvýšenému riziku vzniku melanomu kůže.

Výskyt rakoviny kůže se v posledních letech několikanásobně zvýšil a zejména v České republice se jedná o nejčastější typ rakoviny. Proto je důležité dodržovat zásady bezpečného opalování a nepodceňovat používání SPF, i když se slunce schovává za mraky. Ve spolupráci s neziskovou organizací F*ck Cancer a dermatoložkou MUDr. Janou Houskovou, jsme pro vás připravili 6 jednoduchých zásad pro zdravý a bezpečný pobyt na slunci po celý rok.

1. Používejte SPF

Jistě vás nepřekvapí, že jedním z nejdůležitějších kroků při ochraně pokožky je používání opalovacího krému s ochranným faktorem SPF. Obvykle platí, že čím vyšší SPF, tím lépe. Zejména pokud máte světlejší fototyp pleti, jsou přípravky s SPF 50+ nutností, abyste se vyhnuli spálení pokožky. Tmavší fototypy si vystačí s SPF 30. A nezapomeňte, že používáním kosmetiky s vyšší ochranou se nemusíte bát, že byste se neopálili. Možná to bude trvat o něco déle, ale je to cesta k zdravějšímu opálení, které vám vydrží mnohem déle.

2. Opakovaná aplikace SPF = větší ochrana

Opalovací krém by se měl nanášet nejméně 20 minut předtím, než vyjdete na slunce a nezapomeňte ho během dne opakovaně nanášet. „Obecně platí, že opalovací krém by se měl znovu nanášet po každých 2-3 hodinách. Po plavání, sportu nebo nadměrném pocení je třeba SPF znovu nanášet ještě častěji. Záleží však také na fototypu pokožky – světlejší typy pleti musí být opatrnější než tmavší,“ radí dermatoložka Jana Housková.

3. Make-up s SPF by neměl nahrazovat opalovací krém

Make-up s SPF je pouze jednou z ochranných vrstev a sám o sobě nestačí k ochraně před UV zářením. Pro spolehlivou ochranu použijte před nanesením make-upu lehký krém s SPF, který zvýší stupeň ochrany. Při opakovaném nanášení použijte například SPF v tyčince, která se vejde do každé kabelky.

4. Vyhýbejte se slunci v době, kdy je nejsilnější.

Slunce je nejvíce škodlivé mezi 11:00 a 15:00 hodinou. V těchto hodinách je nejlepší zdržovat se ve stínu, zakrývat si citlivá místa náchylná ke spálení, nosit klobouk a sluneční brýle.

5. Hydratace jako alfa a omega každé pleti

Při pobytu na slunci dochází k výrazné dehydrataci. Proto je nezbytné pít dostatek tekutin, zejména pokud se spálíme. „Po osprchování doporučuji aplikovat péči po opalování například v podobě hydratačního krému nebo gelu,“ doplňuje Housková.  

6. Chraňte svou pokožku i v zimě nebo když je zataženo

Používání SPF je důležité nejen v létě, ale i v zimě. I když je slunce méně intenzivní, UV paprsky pronikají skrz mraky a odrážejí se například od sněhu. Výzkumy ukazují, že sníh může odrážet dokonce až 80 % UV záření 1. Podle Americké dermatologické akademie navíc UV záření způsobuje až 90 % viditelných změn na kůži, které se běžně připisují stárnutí 2. Proto je důležité používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF i v zimních měsících, abyste svou pokožku ochránili před škodlivými účinky UV záření a udrželi si co nejdéle zdravý a mladistvý vzhled.

7. Nezapomeňte si pravidelně kontrolovat mateřská znaménka.

Pravidelně si kontrolujte svá mateřská znaménka, což je v těchto letních měsících obzvláště důležité. Včasné odhalení změn může výrazně zvýšit šance na úspěšnou léčbu. Odborníci doporučují alespoň jednou měsíčně důkladně prohlédnout kůži pod dobrým světlem a věnovat pozornost novým znaménkům, změnám tvaru, barvy nebo velikosti stávajících znamének a jakýmkoli neobvyklým útvarům na kůži. Pokud si všimnete čehokoli podezřelého, okamžitě kontaktujte dermatologa. Mnozí odborníci doporučují pravidelné dermatologické prohlídky alespoň jednou ročně, zejména u osob s větším počtem znamének nebo s výskytem rakoviny kůže v rodině.

Kontrolujete si pravidelně mateřská znaménka? Zde je návod, jak na to.

Prevence a dodržování zásad zodpovědného opalování je to nejmenší, co můžeme pro svou pokožku udělat. Sdílejte tento článek se svými blízkými a pomozte rozšířit povědomí o bezpečném pobytu na slunci. Vaše pokožka vám za to určitě poděkuje.

O neziskové organizaci F*ck Cancer

Nezisková organizace F*ck Cancer podporuje a hájí zájmy pacientů s rakovinou, propojuje organizace, které jim pomáhají a šíří osvětu o problematice onkologických onemocnění. Její hlavními pilíři jsou prevence, podpora pacientů a jejich blízkých a zlepšování kvality života během a po léčbě. Organizace se nebojí otevřeně mluvit o rakovině a snaží se dodat sílu a radost těm, kteří jí čelí. Prostřednictvím kampaní, jako je „Hlavně se z toho nepo….!“, F*ck Cancer zvyšuje povědomí o důležitosti empatie a správné komunikace s onkologickými pacienty. Projektem X-ko pak spojuje potřebné s těmi, kdo mohou pomoci a vytváří tak silnou komunitu, která společně bojuje proti všem druhům nádorových onemocnění.

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.