3 hygienické tipy pro boj s viry

13. dubna 2020

|

3 minuty

|
2522
Nejúčinnějším prostředkem proti bakteriím a virům je obyčejné mýdlo

Základní pravidlo pro správnou hygienu? Umývejte, umývejte, umývejte. Ruce, telefon, klíče, kliky i roušky. Jak se virů a bakterií zbavit co nejdůkladněji? Připravili jsme pro vás přehledný návod! 

Dezinfekce rukou

Nejúčinnější prevencí proti bakteriím a virům je mýdlo. Ruce si umývejte několikrát denně po dobu alespoň 30 sekund, vždy po jakémkoliv kontaktu s venkovním prostředím nebo cizími předměty, především pak před každým jídlem. Zároveň omezte jakýkoliv kontakt nemytých rukou s obličejem. Postup, jak správně mýt své ruce, jsme pro vás připravili v sekci Ke stažení. Pokud na cestách používáte dezinfekční prostředky s obsahem alkoholu, ujistěte se, že ho obsahují alespoň 60 %. Na dezinfekci nešetřete, potřete veškerou plochu vašich rukou a poté ji nechte vyschnout na vzduchu – nikdy ji před vysušením neutírejte.

Vyvinuli jsme pro vás svěží mýdlo s tropickou a mátovou vůní a Panthenolem, obohacené o antimikrobiální složku ničící bakterie

Dermacol TIP

Vyzkoušejte naši novinku v boji proti bakteriím – antibakteriální mýdlo na ruce s účinnou látkou Campo® Plantservative™ WSr proti gram +, gram-bakteriím, kvasinkám a plísním.

Čištění roušek

Rouška se pomalu stává nutnou součástí našich životů a s tím přichází i otázka, jak se o ně starat. Jde ji vůbec použít více než jednou?

U bavlněných roušek šitých doma, u kterých není přítomen ochranný filtr, je čištění jednoduché. Pomůže obyčejné mýdlo a horká voda. Pro nejlepší efekt roušku odmočte přes noc v mýdlové vodě poté, co ji ručně přeperete. Následující den ji vyperte na 60 °C nebo 90 °C v pračce. Pro ještě lepší sterilizaci použijte vysokoprocentní alkohol, nejlépe isopropanol nebo jiný roztok s alespoň 65 % alkoholu. Roušku v něm nechejte odmočit minimálně po dobu 30 minut. Roztok pak můžete ponechat pro opakovanou dezinfekci v uzavřené nádobě, která zamezí odparu, například v misce zakryté alobalem nebo potravinářskou fólií. 

Vzhledem k nedostatku roušek je možná jejich opakovaná dezinfekce.

U zdravotnických roušek, takzvaných ústenek, je to trochu složitější. Jejich použití by totiž mělo být jednorázové. Vzhledem k jejich nedostatku je možné je nouzově sterilizovat. Využít lze stejně jako u bavlněných alkohol, nicméně se s jeho opakovaným použitím roušky ničí, takže jej lze využít jen párkrát. Výrobci navíc opatřují vnitřní povrch roušek elektrostatickým nábojem, který pomáhá alespoň částečně zachycovat patogeny. Ten se ovšem mytím nebo dezinfekcí oslabuje.

Účelem roušek je ochránit okolí, ne vás. Jejich nevýhodou je, že kvůli zvlhčení dechem se na ně v podstatě okamžitě viry zachytávají a roušky se tak stávají ložiskem nákazy. Proto je důležité je po příchodu domů ihned sterilizovat. Opakem jsou respirátory, které díky své nanovláknové struktuře zachytávají virové částice a před nákazou chrání přímo vás. Jakákoliv dezinfekce je více či méně znehodnocuje. Pokud nemáte jinou možnost, opět využijte alkohol nebo jiný dezinfekční prostředek a nechte oschnout. Počítejte ale s tím, že vaše ochrana bude v podstatě totožná té u bavlněných roušek.

Nezapomeňte na telefon a klíče

Telefon a klíče jsou prokazatelně největšími nositeli biologického znečištění vůbec. Podle výzkumu londýnských univerzit – hygieny a tropické medicíny a Queen Mary, má 1 centimetr čtverečný našeho telefonu až 4000 bakterií. Neradi bychom vás zklamali, ale otření displeje o tričko nestačí. Nejlepším řešením je využít isopropanol, který alespoň jednou za den aplikujte na telefon hadříkem bez chloupků. To samé aplikujte u klik v domácnosti, notebooku nebo i pudřenky z vaší kabelky. Klíče nejlépe ponořte do roztoku alkoholu, který máte připraven na roušky.

Nezapomínejte na dezinfekci vašich každodenních předmětů

Diskuze k článku

Přidáním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.